Czym jest dieta z niskim indeksem glikemicznym?

dieta z niskim indeksem glikemicznym

Dieta z niskim indeksem glikemicznym to sposób żywienia, oparty na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Przede wszystkim jest zalecany osobom z nadwagą lub otyłością oraz cierpiących na insulinooporność bądź cukrzycę. Osoby zdrowe również z powodzeniem mogą stosować tę dietę w celach profilaktycznych. Produkty o niskim indeksie glikemicznym są podstawą zdrowej i pełnowartościowej diety. Niski indeks glikemiczny zawierają m.in.: awokado, jabłko, wiśnia, malina, truskawka, pomarańcza, cebula, brokuł, ogórek, sałata, kapusta, marchew, cukinia, kasza pęczak i gryczana, chleb razowy, otręby pszenne. Natomiast niewskazane jest spożywanie w diecie o niskim indeksie glikemicznym takiej żywności jak: arbuz, dynia, ziemniaki, chleb biały, ryż biały, płatki kukurydziane, banany. Są to produkty, które należy ograniczyć lub wyeliminować. 

Przepis na zupę krem z brokuła

Na diecie z niskim indeksem glikemicznym można przygotowywać smaczne posiłki. Przykładowy przepis to zupa krem z brokuła. Potrzebne składniki do przyrządzenia:

  • rosół – ok. 1 l,
  • brokuły – ok. 500 g.,
  • cebula – 1 szt.,
  • opcjonalnie płatki migdałów – ok. 60 g.,
  • ząbek czosnku – 1 szt.,
  • olej – 1 łyżka,
  • śmietana 18% – szklanka,
  • grzanki z bułki,
  • sól – szczypta do smaku,
  • pieprz – szczypta do smaku.

Przygotowane, umyte brokuły należy pokroić w kostkę. Cebulę zeszklić, rozetrzeć czosnek i dodać migdały (połowa). Chwilę smażyć. Brokuł i usmażoną cebulę z migdałami dodać do rosołu. Całość gotować ok. 10 minut. Pozostawić do ostygnięcia, następnie zmiksować. Doprawić solą i pieprzem, po czym wymieszać ze śmietaną. Na koniec udekorować resztą migdałów i grzankami.

Czy warto korzystać z cateringu dietetycznego?

Catering dietetyczny to gotowe posiłki przygotowane przez firmę cateringową. Mogą stanowić skomponowany jadłospis na cały dzień lub być w formie jednorazowej, np. box lunchowy. Zdecydowanie jest to opcja, na którą warto się zdecydować, jeśli nie przepada się za samodzielnym przygotowywaniem posiłków lub dla osób zabieganych, które nie mają czasu na gotowanie. W dzisiejszych czasach to ułatwienie i warto rozważyć skorzystanie, jeśli dodatkowym problemem jest podjadanie. Ponieważ dobrze skomponowane posiłki powodują zmniejszenie apetytu na przekąski, które są wysoko przetworzone i zawierają duże ilości cukru.

Dieta z niskim indeksem glikemicznym w obecnym czasie jest bardzo popularna. Potrafi przynieść bardzo dużo korzyści dla zdrowia, dlatego warto ją stosować zapobiegawczo. Od czasu do czasu spożycie produktów o wyższym indeksie glikemicznym nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia, jednak warto nie zapominać o tym, że wpływ na zdrowie ma przede wszystkim to, co spożywamy.

Back To Top