Skąd pozyskać fachową wiedzę o zdrowym odżywaniu?

Skąd pozyskać fachową wiedzę o zdrowym odżywaniu

Wprowadzając w życie zasady zdrowego żywienia, można zachować dobrą kondycję i formę na długie lata. Niemniej jednak najbardziej problematyczną kwestią jest pozyskanie fachowej wiedzy w tym zakresie – zarówno w książkach, jak w internecie można znaleźć wiele porad, które zawierają błędne informacje. Skąd pozyskiwać wiedzę na temat zdrowego odżywiania, tak aby mieć pewność, że jest ona zgodna z najnowszymi wytycznymi?

Wiedza z internetu? Tak, lecz z odpowiednich źródeł

W dzisiejszych czasach większości informacji poszukujemy w internecie i coraz chętniej korzystamy nie z tradycyjnych, papierowych książek, a z e-booków. Wiele stron internetowych, a także opracowań książkowych zawiera informacje na temat zdrowego odżywiania, jednak warto w pierwszej kolejności określić, kto jest autorem owych publikacji. W sieci każdy może opublikować dowolną treść, natomiast samo wydanie książki również nie jest obecnie dużym problemem. Ważne, aby czerpać informacje z pewnych źródeł, a więc od osób, które zawodowo zajmują się doradztwem żywieniowym. Są to przede wszystkim dietetycy oraz lekarze: interniści i pediatrzy. Wiedzę fachową na temat prawidłowego odżywiania posiadają też medycy, specjalizujący się w leczeniu otyłości. Nie tworzą one przypadkowych blogów, lecz publikują treści w profesjonalnych serwisach, zwykle o tematyce medycznej. Biorą oni również udział w różnego rodzaju akcjach, które mają na celu promocję zdrowego trybu życia. Coraz częściej organizują warsztaty dietetyczne, odbywające się stacjonarnie, lecz z których relacje można zobaczyć w sieci. Możemy dowiedzieć się na nich, jakie są najnowsze wytyczne w zakresie prawidłowego żywienia dzieci, dorosłych czy seniorów. Czasami mają one charakter specjalistyczny i mogą dotyczyć na przykład żywienia w cukrzycy, żywienia kobiet w ciąży czy dzieci z alergią pokarmową.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Zasady zdrowego odżywiania w sposób ogólny odpowiadają na pytanie, w jaki sposób powinniśmy komponować codzienny jadłospis. Niemniej jednak dotyczą one głównie osób zdrowych, tymczasem znacznie mniej mówi się o żywieniu w chorobach przewlekłych czy w przypadkach szczególnych. Wtedy też obowiązuje zasada, aby przede wszystkim nie szkodzić, a więc nie stosować wytycznych, które potencjalnie mogłyby wyrządzić w organizmie szkody. W takich sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty, na przykład u dietetyka bądź dietetyka dziecięcego, w zależności od tego, w jakim wieku jest pacjent. Coraz więcej specjalistów zajmuje się również tematyką żywienia seniorów. Wizyta u dietetyka powinna odbyć zwłaszcza, gdy pacjent/ka:

  • choruje przewlekle – na przykład na cukrzycę,
  • ma problemy z prawidłowym trawieniem niektórych produktów,
  • ma alergię pokarmową na wiele produktów,
  • zmaga się z nadwagą lub otyłością,
  • jest w zagrożonej ciąży.

W powyższych sytuacjach ogólne zasady, dotyczące zdrowego odżywania, mogą podlegać modyfikacjom. Warto mieć na uwadze, że z porady dietetyka może też skorzystać osoba, która nie należy do wymienionych wyżej grup, jednak chciałaby zacząć odżywiać się zdrowo i racjonalnie żywić swoją rodzinę. Dzięki poradom specjalisty można przekonać się, że zdrowe odżywianie jest nie tylko dobre dla organizmu, ale i bardzo smaczne. Ponadto wiedzę na temat żywienia pozyskujemy u źródła, a więc od osoby, która posiada wykształcenie kierunkowe i jest na bieżąco z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi, opartymi na wynikach badań klinicznych.

Back To Top